volejte bezplatně 800 111 100

Novinky

Zvýšení bezpečnosti na pracovišti zavedením metody 5S 20. 3. 2017

Existuje řada metod k prevenci úrazů a poškození zdraví. Jednou z možností je využití metody 5S, i když tato metoda nebyla primárně vyvinuta k tomuto účelu. Po jejím zavedení získáte přehledné a uspořádané pracoviště, a s takto čistým a uspořádaným pracovištěm bude práce určitě bezpečnější a příjemnější

Jedná se v podstatě o „udělání si pořádku na pracovišti“. S využitím metody 5S se zbavíte nepotřebných věcí a v případě správné implementace rovněž docílíte i změny chování zaměstnanců. Metodika 5S pochází z Japonska a sestává se z pěti základních kroků, přičemž S je počáteční písmeno slova Seiri, Seiton, Seiso, Seiketsu, Shitsuke. Jedná se o metodu založenou na pěti principech, jejichž pomocí získáte a udržíte čisté a organizované pracoviště.

Jednotlivé kroky programu 5S

1. Seiri (Sort):

  • úklid, vše přebytečné odstranit, ponechat pouze používané a funkční prostředky.

2. Seiton (Set in order):

  • pořádek, uložit každý předmět na své místo, zvýšit přehlednost a funkčnost.

3. Seiso (Shine):

  • čištění, dodržování pořádku na pracovišti jako základ vyšší kvality práce.

4. Seiketsu (Standartize):

  • standardizace, pomocí standardů podporovat návyky v pořádku, čištění, úklidu.

5. Shitsuke (Sustain):

  • disciplína, dodržovat předpisy a normy na pracovišti.

Na každém pracovišti časem dochází k vytvoření nepořádku a nahromadění se již nepotřebných věcí, čímž se pracoviště stává potenciálně nebezpečným. Metoda 5S je založena na principu zajištění systematického pořádku a jeho udržení. Po zavedení metody 5S se na pracovišti budou nacházet pouze věci potřebné k výrobě produktu nebo poskytnutí služby.

Cílem 5S je určení rozmístění předmětů na pracovišti, stanovení jasných pravidel na pracovišti, zavedení čistoty a pořádku na pracovišti, zlepšení pracovního prostředí, a s tím související zvýšení bezpečnosti na pracovišti.

1. krok (úklid, odstranění nepotřebných věcí)

V této fázi je důležité určit předměty, které na pracovišti musí být, které nemusí být v bezprostřední blízkosti a které musí být odstraněny (nepotřebné nebo nepoužívané). Určení potřebnosti jednotlivých předmětů se provádí v závislosti na frekvenci jejich používání. Posuzování zahrnuje všechny předměty na pracovištích, včetně obsahu skříní, zásuvek a kufříků. Výhodné je vytvoření soupisu jednotlivých položek.

Rozdělení předmětů na potřebné a nepotřebné je prvním krokem k dosažení čistého pracoviště. V této fázi se doporučuje používání červených visaček. Samotní zaměstnanci na svém pracovišti označí věci nepotřebné nebo nepoužívané právě touto červenou visačkou.

2. krok (uspořádání, správné uložení)

V tomto kroku je důležité nalézt vhodné místo pro jednotlivé předměty, a to na základě frekvence jejich používání. Jednotlivé předměty umísťujeme v souladu s ergonomickými pravidly. Podpora umístění předmětů jejich vizualizací (barevné stíny ve tvaru nástrojů nebo reliéfy tvarů nástrojů), využívá se i prosklených skříní (okamžitá kontrola pořádku ve skříni). Určení zodpovědnosti za udržování pořádku a správného ukládání pracovních nástrojů (umístění popisek).

3. krok (úklid, čištění)

Cílem je zabezpečení a udržování čistoty na pracovišti (zbavení se veškerých nečistot a udržování stále čistého pracoviště). U čistého pracoviště snadno odhalíte jakékoliv abnormality (například únik prachu, olejů nebo poškození zařízení). Čistota a úklid je definován standardem s vizualizací (co, proč, jak, čím, kde, kdo, kdy se čistí).

4. krok (standardizace, kontrola)

Tento krok naplňuje předchozí kroky. Všechny aktivity jsou standardizované, a to za účelem provádění předepsaných činnosti stejným způsobem. Vymezení pravomocí a odpovědností konkrétních pracovníků a stanovení jasných pravidel. Standard je součástí řízené dokumentace a podpořen vizualizací. Pro podporu dodržování pravidel je vytvořen systém odměn.

5. krok (sebedisciplína, dodržování standardů)

Neustálé zlepšování při dodržování stanovených standardů a zajištění neustálé kontroly (provádění pravidelných auditů). V organizaci se musí u zaměstnanců vytvářet povědomí důležitosti a nutnosti zavedení systému 5S. Důležitou roli v tomto úsilí hraje vrcholový management.

Vizuální management v systému 5S

Je známo, že člověk vnímá nejvíce informací zrakem. „Vizuální management“ je o poskytování informací a instrukcí o jednotlivých pracovních krocích jasným a jednoznačným způsobem. Za pomocí vizuálního managementu může každý zaměstnanec okamžitě jednoduše rozpoznat zavedený standard a odchýlení se od tohoto standardu.

Využití programu 5S pro praxi

V rámci programu 5S se hojně využívají výhody vizualizace, která zaměstnanci přináší potřebné informace jednoduchým a srozumitelných způsobem. Podíváme-li se na § 106 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů, tak ten jednoznačně hovoří o tom, že zaměstnanec má právo na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, na informace o rizicích jeho práce a na informace o opatřeních na ochranu před jejich působením, a hlavně to, že informace musí být pro zaměstnance srozumitelná.

Každý z nás je schopen přijímat informace v určitém rozsahu, a tak jako bychom měli přizpůsobit pracovní zařízení zaměstnanci, tak právě způsob předávání informací by měl odpovídat schopnostem a možnostem vnímání jednotlivých zaměstnanců. Právě způsob předávání informací zaměstnancům je v praxi velkým problémem. V mnohých případech je pro zaměstnavatele prvořadé pouze splnit zákonnou povinnost a na kvalitu se často až tak nehledí. Jedná se tedy většinou jen o formální splnění zákonné povinností pro případ kontroly inspekčních orgánů.

Z praxe dále vychází i poznatek, že vizualizace je rovněž výhodná v případě nových zaměstnanců (v případě vyšší fluktuace na pracovištích), kdy zajistíte předávání informací zaměstnancům stejným způsobem a ve stejném rozsahu.

V § 2 odst. 1 zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů, se uvádí, že zaměstnavatel je povinen zajistit, aby pracoviště byla prostorově a konstrukčně uspořádána a vybavena tak, aby pracovní podmínky pro zaměstnance z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví při práci odpovídaly bezpečnostním a hygienickým požadavkům na pracovní prostředí a pracoviště a aby na pracovištích byla zajištěna pravidelná údržba, úklid a čištění. Dále v § 3 odst. 3 nařízení vlády č. 101/2005 Sb., o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí, se uvádí, že před uvedením pracoviště do provozu a používáním je nutné zajistit určení osob, k jejichž povinnostem patří zajišťovat bezpečný provoz, používání, údržbu, úklid, čištění a opravy pracoviště.

Zavedením programu 5S zajistíte na pracovištích provádění standardizovaného úklidu a čištění. U čistého a uklizeného pracoviště pak budou patrnější případné poruchy zařízení, jelikož na čistém pracovišti jsou tyto abnormality zřetelnější.

Důležitým prvkem po zavedení programu 5S je zajištění udržování nastavených standardů, a tak jako hodnocení rizik není jen jednorázovou činností, tak program 5S je zapotřebí neustále udržovat funkční. Nejedná se tedy o krátkodobou záležitost. Myšlenky programu 5S se musí stát součástí každodenního života a vnímání zaměstnanců.

Z výše uvedeného vyplývá, že zavedením programu 5S na pracovištích docílíte splnění některých legislativních požadavků a především to, že v případě správného způsobu implementace dojde ve vaší organizaci i ke změně myšlení a chování zaměstnanců v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví. Pro úspěšnost celého programu 5S je klíčová změna myšlení a kultury v organizaci a silný závazek a vedení vrcholovým managementem.

Metodu 5S je možné zavést u organizace jakéhokoliv typu a odvětví. Program je založen na pochopení důležitosti udržování pořádku na pracovišti a zvyšování zodpovědnosti všech zaměstnanců. Na pracovištích se zavedeným programem 5S dochází ke zvýšení bezpečnosti a kultury práce.

Pro úspěšné fungování programu 5S musí být jeho zavádění prováděno ve spolupráci se zaměstnanci. Úspěšnost zavedení programu 5S záleží na celkové kultuře BOZP v organizaci. Přínosem implementace 5S je zlepšení bezpečnosti, zvýšení produktivity a zlepšení kvality.

Autor článku:  Vala Jiří

Článek byl převzat ze stránek BOZPInfo

Úklid podlahy - rady 1. 9. 2023

Párkrát do roka je na programu skoro každé domácnosti větší úklid – na jaře i na podzim. Na jarní gruntování není nutné používaly drahé a zdraví nebezpečné čisticí přípravky, robotické vysavače, ani mopy. Úklid podlahy nechte až na konec. Nejprve utřete prach na nábytku i stěnách, otřete horní plochy skříní a třeba i lustru. Teprve poté vysajte podlahu a následně vytřete. Pokud tedy nemáte doma jen koberec.

Systém vzdělávání ve společnosti 3. 10. 2022

Vzdělávání ve společnosti Systém

Pf 2022 9. 12. 2021

SaJ a.s. vstoupila na tuzemský trh v roce 1992. Od té doby se firma dokázala vyšvihnout mezi přední úklidové společnosti v České republice. Postupně otevírala svá zastoupení v Praze,Plzni, Znojmě, Táboře a Pardubicích a tak zpřístupnila nabídku svých služeb zákazníkům po celé republice.

Iniciativa "Thank Your Cleaner Day – Poděkujte svému úklidovému pracovníkovi 26. 10. 2021

Málokdo si jí váží, málokdo ji chce dělat. Peněz také moc nevydělá a v žebříčku povolání podle prestiže tato práce končí vždy na posledním místě. 

Jak se starat o dlaždičky 19. 8. 2021

Dlaždičky jsou pro svou praktičnost jednou z nejoblíbenějších podlahových krytin do koupelen a kuchyní. Hlavním důvodem je to, že se dají snadno vyčistit.

Výzva České asociace úklidu a čištění (CAC) k znovuotevření provozů 22. 6. 2021

Hygiena neznamená pouze dezinfikování povrchů a rukou, aneb nedezinfikujte špínu, napřed povrchy vyčistěte!

Jedlá soda 6. 5. 2021

Jedlá soda se hodí nejen jako kypřidlo do pečiva nebo prostředek proti pálení žáhy, ale své využití najde také při úklidu domácnosti. Jedná se přitom o vysoce šetrný, ekologický a levný prostředek.  Zde přinášíme řadu praktických rad a tipů, jak jedlou sodu využít při úklidu.

Sponzorský dar 23. 2. 2021

V tomto roce společnost SaJ a.s. poskytla sponzorský dar Dětskému domu v Praze- Dolních Počernicích.

Roušky 30. 3. 2020

 

 

Likvidace použitých roušek v domácnosti

 

Kde najdete úplně nejvíc bakterií a virů? Na vašich rukou! 30. 1. 2020

Světem se momentálně šíří panika z koronaviru a právě správné hygienické návyky jsou základem prevence. Mytí rukou by mělo být samozřejmostí, nicméně ne pro všechny lidi je to životní standard. Zjistilo se, že pravidelné mytí rukou je normou jen pro 12% spoluobčanů !!

Jak odstranit běžné skvrny na oblečení 31. 10. 2019

Jak odstranit ty nejběžnější skvrny, aniž byste poškodili své oblíbené módní kousky. Jak tedy se skvrnami zatočit?

Jak odstranit mastné skvrny ze zdi nebo tapet 9. 7. 2019

Mastná skvrna na stěně nebo velmi silné vrstva mastnoty okolo kuchyňských spotřebičů dokáže opravdu potrápit.

Hygiena letiště - prevence onemocnění 6. 6. 2019

Zatímco letecká doprava způsobila revoluci ve způsobu, jakým svět funguje, snadnost cestování a počet lidí, kteří to dělají, se mohou stát významnými vektory onemocnění a virové infekce. Díky tomu je péče o hygienu mimořádnou výzvou, protože křížová kontaminace mezi cestujícími může v průběhu několika hodin umožnit cestování bakterií po celém světě. Dr. Colm Moore, technický manažer pro oblast hygieny hygieny, píše pro ECJ (Evropský časopis pro úklid)

Jak na předvánoční úklid 4. 12. 2018

Uklízet je třeba systematicky, aby se člověk neutopil v tisíci maličkostech. Když se k problému přistoupí s rozvahou.

Jak z dluhové pasti? 20. 2. 2018

Ministerstvo spravedlnosti nabízí dlužníkům, insolvenčním správcům a neziskovým organizacím informační web, který odpovídá na nejčastější otázky o insolvencích.

 

Kancelář jako líheň bacilů: Kde jich je nejvíce? 10. 7. 2017

Denně v ní trávíte velké množství času a možná ani netušíte, kolik bakterií a bacilů se v ní skrývá. Ano, mluvíme o vaší kanceláři, místu, kam se stále vracíte. Úplně zapomeňte na čekárny lékařských ordinací nebo záchodové mísy. Ty jsou proti kancelářím naprosto čisté.

Pro studenty a absolventy 8. 6. 2017

Víte, kdy musíte/nemusíte platit pojistné na sociální zabezpečení?

Jarní úklid aneb Uklízíme ekologicky 12. 4. 2017

Jarní úklid je důležitou přípravou na nové období roku – zbavujeme se všeho nepotřebného, co se už přežilo a co by nám v novém čase překáželo, ať jde o věci hmotné či nehmotné. Zkusme letos při úklidu bytu či domu přemýšlet ekologicky a nahradit klasické čisticí prostředky těmi přírodními, jako je např. citron či sůl. Splní svůj účel stejně dobře, provoní nám domov a navíc neškodí životnímu prostředí.

 

 

Kdy nám budou doma uklízet roboti? 22. 2. 2017

Roboti dnes berou pracovní místa v továrnách, roznáší jídlo v restauraci, pěstují vlastní rostlinky, některé prototypy umí třeba i psát. Přesto musíme sami vzít do ruky hadr a stěrku a umýt doma okna

Související obrázek

Kartáček na zuby 5. 1. 2017

Nevyhazujte starý zubní kartáček, který už se nehodí ke svému původnímu účelu, tedy čištění chrupu. Pěkně ho vydezinfikujte a uložte k ostatním pomocníkům na úklid. Dlouho si tam neodpočine, kartáček totiž využijete při nejrůznějších zapeklitých úkolech.

5 mýtů o třídění odpadu 28. 11. 2016

Jakých chyb se v zájmu dobra dopouštíte?

JAK VYBRAT VHODNOU ÚKLIDOVOU FIRMU? 11. 11. 2016

Víte ale, podle jakých kritérií takovou úklidovou firmu hledat?