volejte bezplatně 800 111 100

Novinky

Iniciativa "Thank Your Cleaner Day – Poděkujte svému úklidovému pracovníkovi 26. 10. 2021

Málokdo si jí váží, málokdo ji chce dělat. Peněz také moc nevydělá a v žebříčku povolání podle prestiže tato práce končí vždy na posledním místě. 

Málokdo si jí váží, málokdo ji chce dělat. Peněz také moc nevydělá a v žebříčku povolání podle prestiže tato práce končí vždy na posledním místě. Uklízeč/ka se často objevuje v inzerátech pracovních portálů v sekci "hledá se". Iniciativa "Thank Your Cleaner Day – Poděkujte svému úklidovému pracovníkovi" upozorňuje na často podceňovanou práci a chce jí vrátit renomé.

"Přestože čisté a hygienické pracovní prostředí lidé považují většinou za nezbytnost a nyní si kvality úklidových prací všímají kvůli pandemii více než dříve, pracovníků, kteří jej zajišťují, si lidé neváží," říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher, která iniciativu Thank Your Cleaner Day napříč padesátkou zemí světa spoluorganizuje. Letos poprvé i v Česku.

Cílem je ukázat nejenom veřejnosti, ale i zaměstnavatelům, že jde o práci potřebnou a že si nezaslouží všeobecné pohrdání, ale úctu. Iniciativa vyzývá firmy, aby své uklízeče a uklízečky ocenily - květinou, dárkem nebo alespoň poděkováním.

"Ačkoli toto odvětví služeb zaměstnává desítky tisíc pracovníků, hospodaří se stamiliony korun a ošetřuje a udržuje budovy a stavby miliardových hodnot, ne vždy je k němu přistupováno s odpovídající pozorností a respektem. Chceme, aby se stalo samozřejmostí, že úklid není pouze odstraněním viditelného nepořádku, ale že jde i o údržbu a ochranu svěřených hodnot pomocí moderních technologií," uvádí k tomu asociace úklidu a čištění, která se k iniciativě přidala. 

V poslední době se volná místa uklízeček či uklízečů často obsazují zahraničními pracovníky. "Češi tuto profesi moc dělat nechtějí. A když ji vykonávají, tak spíše jako přivýdělek na vedlejší pracovní poměr, případně si tak přivydělávají třeba k mateřské dovolené nebo důchodu. Je totiž poměrně obvyklé provádět úklidové práce mimo tradiční pracovní dobu, kdy v kancelářích, školách, úřadech, obchodech a dalších pracovištích utichne provoz," říká k tomu Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

Mohlo by se zdát, že důvodem malého respektu k práci uklízečky je to, že je možné ji vykonávat bez vzdělání nebo speciální kvalifikace. Ale v žebříčku povolání podle prestiže, který jednou za čas sestaví Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR, nehraje vzdělání roli.

Na spodních příčkách se vedle uklízeček totiž tradičně objevují například politici a kněží, kteří mají většinou vysokou školu. Důvodem je podle odborníků spíše široce rozšířený názor, že uklízet přece umí každý. 

Práce má ovšem svá specifika a pevně daná pravidla, která se zvláště při úklidech hotelů, nemocnic, kanceláří, úřadů či škol musí pečlivě dodržovat. A jak tvrdí zástupci asociace úklidu a čištění, řada lidí by kurzem úklidového pracovníka neprošla.

Uklízečka musí znát pevně stanovené standardy - například co lze umýt vodou, co se čistí nasucho, co je nutné uklízet denně, co jednou týdně, měsíčně nebo kdy dezinfikovat. A musí ovládat barevný mezinárodní systém úklidu, který zároveň usnadňuje zaměstnávání zahraničních pracovníků.

Pokud ovládají barevný systém, uklidí bez problémů i bez znalosti jazyka země, ve které pracují. Zjednodušeně jde o to, že na toalety se používají vždy červené pracovní pomůcky, na ostatní umývárenské věci žluté, na úklid kuchyně zelené a modrá barva se používá na schodiště, výtahy, chodby.

"To je skvělý systém, usnadňuje nám práci. Rozdílné barvy mají i hadříky na čištění. Pak se mi nestane, že bych použila hadřík z úklidu toalety třeba v kuchyni," vysvětluje uklízečka Valérie, která se do Česka přestěhovala před deseti lety z Ukrajiny.

Tam vystudovala zdravotnickou školu a pracovala v nemocnici jako zdravotní sestra. "Šla jsem sem za výdělkem," doplňuje. Práce uklízečky přitom u nás není dobře finančně ohodnocená. Průměrná mzda činí nyní 18 500 korun hrubého. 

"Nechci mluvit o tom, kolik si konkrétně vydělám, ale určitě mi to stačí v běžném rodinném rozpočtu na pokrytí našich potřeb. A je to víc, než jsem brala na Ukrajině," doplňuje žena, která pracuje pro firmu Čisticí stroje na hlavní pracovní poměr.

"K práci uklízečky jsem se dostala přes doporučení mého známého. Jsem zaměstnaná na plný úvazek a firma mi pravidelně vyplácí mzdu, toho si vážím. Pracuji jako pokojská v hotelu a denně musím uklidit 16 pokojů," říká Valérie. Dodává, že jde sice o práci fyzicky namáhavou, ale že ji těší, že je vidět hned výsledek - provoněné čisté pokoje a následně spokojení hosté hotelu.

O tom, že by uklízela v domácnostech, neuvažovala. "Vyhovuje mi pevné pracovní místo, kdy si nemusím shánět práci sama a nemusím řešit dopravu na různá místa úklidu," říká. 

 

Je jí jasné, že povolání uklízečky není ve společnosti zrovna dobře vnímáno. "Když řeknu, že jsem uklízečka, nemám takový respekt, jako kdybych řekla, že jsem zdravotní sestra. Ale přitom práce uklízečky není jen o tom, jak namočit podlahu. Ne každý, kdo si to myslí, umí uklízet. Řada lidí třeba vůbec neřeší výběr správného čisticího prostředku na různé materiály. Nedodržují správné postupy úklidu - například nejdřív doma vysají a potom teprve utřou prach, takže nepostupují při úklidu shora dolů," dodává Valérie.

Den poděkování - Thank Your Cleaner Day poprvé oslavila profesní organizace úklidových služeb na Novém Zélandu a postupně se rozšířil do padesáti zemí světa. Slouží k ocenění tvrdě pracujících úklidových pracovníků, kteří svou práci často vykonávají mimo běžnou pracovní dobu a jsou pro ostatní kolegy anonymní.

Zdroj:

Kateřina Hovorková  (www.zpravyaktualne.cz)

23. 10. 2021 16:11

Úklid podlahy - rady 1. 9. 2023

Párkrát do roka je na programu skoro každé domácnosti větší úklid – na jaře i na podzim. Na jarní gruntování není nutné používaly drahé a zdraví nebezpečné čisticí přípravky, robotické vysavače, ani mopy. Úklid podlahy nechte až na konec. Nejprve utřete prach na nábytku i stěnách, otřete horní plochy skříní a třeba i lustru. Teprve poté vysajte podlahu a následně vytřete. Pokud tedy nemáte doma jen koberec.

Systém vzdělávání ve společnosti 3. 10. 2022

Vzdělávání ve společnosti Systém

Pf 2022 9. 12. 2021

SaJ a.s. vstoupila na tuzemský trh v roce 1992. Od té doby se firma dokázala vyšvihnout mezi přední úklidové společnosti v České republice. Postupně otevírala svá zastoupení v Praze,Plzni, Znojmě, Táboře a Pardubicích a tak zpřístupnila nabídku svých služeb zákazníkům po celé republice.

Jak se starat o dlaždičky 19. 8. 2021

Dlaždičky jsou pro svou praktičnost jednou z nejoblíbenějších podlahových krytin do koupelen a kuchyní. Hlavním důvodem je to, že se dají snadno vyčistit.

Výzva České asociace úklidu a čištění (CAC) k znovuotevření provozů 22. 6. 2021

Hygiena neznamená pouze dezinfikování povrchů a rukou, aneb nedezinfikujte špínu, napřed povrchy vyčistěte!

Jedlá soda 6. 5. 2021

Jedlá soda se hodí nejen jako kypřidlo do pečiva nebo prostředek proti pálení žáhy, ale své využití najde také při úklidu domácnosti. Jedná se přitom o vysoce šetrný, ekologický a levný prostředek.  Zde přinášíme řadu praktických rad a tipů, jak jedlou sodu využít při úklidu.

Sponzorský dar 23. 2. 2021

V tomto roce společnost SaJ a.s. poskytla sponzorský dar Dětskému domu v Praze- Dolních Počernicích.

Roušky 30. 3. 2020

 

 

Likvidace použitých roušek v domácnosti

 

Kde najdete úplně nejvíc bakterií a virů? Na vašich rukou! 30. 1. 2020

Světem se momentálně šíří panika z koronaviru a právě správné hygienické návyky jsou základem prevence. Mytí rukou by mělo být samozřejmostí, nicméně ne pro všechny lidi je to životní standard. Zjistilo se, že pravidelné mytí rukou je normou jen pro 12% spoluobčanů !!

Jak odstranit běžné skvrny na oblečení 31. 10. 2019

Jak odstranit ty nejběžnější skvrny, aniž byste poškodili své oblíbené módní kousky. Jak tedy se skvrnami zatočit?

Jak odstranit mastné skvrny ze zdi nebo tapet 9. 7. 2019

Mastná skvrna na stěně nebo velmi silné vrstva mastnoty okolo kuchyňských spotřebičů dokáže opravdu potrápit.

Hygiena letiště - prevence onemocnění 6. 6. 2019

Zatímco letecká doprava způsobila revoluci ve způsobu, jakým svět funguje, snadnost cestování a počet lidí, kteří to dělají, se mohou stát významnými vektory onemocnění a virové infekce. Díky tomu je péče o hygienu mimořádnou výzvou, protože křížová kontaminace mezi cestujícími může v průběhu několika hodin umožnit cestování bakterií po celém světě. Dr. Colm Moore, technický manažer pro oblast hygieny hygieny, píše pro ECJ (Evropský časopis pro úklid)

Jak na předvánoční úklid 4. 12. 2018

Uklízet je třeba systematicky, aby se člověk neutopil v tisíci maličkostech. Když se k problému přistoupí s rozvahou.

Jak z dluhové pasti? 20. 2. 2018

Ministerstvo spravedlnosti nabízí dlužníkům, insolvenčním správcům a neziskovým organizacím informační web, který odpovídá na nejčastější otázky o insolvencích.

 

Kancelář jako líheň bacilů: Kde jich je nejvíce? 10. 7. 2017

Denně v ní trávíte velké množství času a možná ani netušíte, kolik bakterií a bacilů se v ní skrývá. Ano, mluvíme o vaší kanceláři, místu, kam se stále vracíte. Úplně zapomeňte na čekárny lékařských ordinací nebo záchodové mísy. Ty jsou proti kancelářím naprosto čisté.

Pro studenty a absolventy 8. 6. 2017

Víte, kdy musíte/nemusíte platit pojistné na sociální zabezpečení?

Jarní úklid aneb Uklízíme ekologicky 12. 4. 2017

Jarní úklid je důležitou přípravou na nové období roku – zbavujeme se všeho nepotřebného, co se už přežilo a co by nám v novém čase překáželo, ať jde o věci hmotné či nehmotné. Zkusme letos při úklidu bytu či domu přemýšlet ekologicky a nahradit klasické čisticí prostředky těmi přírodními, jako je např. citron či sůl. Splní svůj účel stejně dobře, provoní nám domov a navíc neškodí životnímu prostředí.

 

 

Zvýšení bezpečnosti na pracovišti zavedením metody 5S 20. 3. 2017

Existuje řada metod k prevenci úrazů a poškození zdraví. Jednou z možností je využití metody 5S, i když tato metoda nebyla primárně vyvinuta k tomuto účelu. Po jejím zavedení získáte přehledné a uspořádané pracoviště, a s takto čistým a uspořádaným pracovištěm bude práce určitě bezpečnější a příjemnější

Kdy nám budou doma uklízet roboti? 22. 2. 2017

Roboti dnes berou pracovní místa v továrnách, roznáší jídlo v restauraci, pěstují vlastní rostlinky, některé prototypy umí třeba i psát. Přesto musíme sami vzít do ruky hadr a stěrku a umýt doma okna

Související obrázek

Kartáček na zuby 5. 1. 2017

Nevyhazujte starý zubní kartáček, který už se nehodí ke svému původnímu účelu, tedy čištění chrupu. Pěkně ho vydezinfikujte a uložte k ostatním pomocníkům na úklid. Dlouho si tam neodpočine, kartáček totiž využijete při nejrůznějších zapeklitých úkolech.

5 mýtů o třídění odpadu 28. 11. 2016

Jakých chyb se v zájmu dobra dopouštíte?

JAK VYBRAT VHODNOU ÚKLIDOVOU FIRMU? 11. 11. 2016

Víte ale, podle jakých kritérií takovou úklidovou firmu hledat?