volejte bezplatně 800 111 100

Novinky

Úklid podlahy - rady 1. 9. 2023

Párkrát do roka je na programu skoro každé domácnosti větší úklid – na jaře i na podzim. Na jarní gruntování není nutné používaly drahé a zdraví nebezpečné čisticí přípravky, robotické vysavače, ani mopy. Úklid podlahy nechte až na konec. Nejprve utřete prach na nábytku i stěnách, otřete horní plochy skříní a třeba i lustru. Teprve poté vysajte podlahu a následně vytřete. Pokud tedy nemáte doma jen koberec.

Dřevěné podlahy, dřevěné dlaždice i dřevěné schody stírejte pouze lehce navlhčeným, vyždímaným mopem. Alespoň jednou za tři roky použijte vosky a oleje pro zvýraznění lesku.

Budete potřebovat 1 litr vody, 1 litr octa, 6 sáčků mátového čaje, 2 lžíce dětského olejíčku a 1 lžičku jaru. Vodu přiveďte k bodu varu, vložte do ní sáčky s čajem a nechte pár hodin louhovat. Poté přidejte ostatní ingredience a čistící prostředek je hotový. Dřevěná podlaha bude vypadat zase jako nová.

Laminátové podlahy vytírejte stejným způsobem jako dřevěnou – jen vlhkým, dobře vyždímaným mopem, ideálně po směru jednotlivých lamel. Vyhněte se použití vosku, laku a mýdla, protože by na laminátové plovoucí podlaze mohly zanechat ošklivé skvrny.

 

Máte-li „laminát“ v kuchyni, koupelně, kde hrozí vylití vody či jiné tekutiny na zem, naneste jednu vrstvu impregnace na spáry (např Ceresit Silikonová impregnace pro spáry a dlažbu).

Dlažba v domácnostech je též oblíbena díky její odolnosti a snadné údržbě. Vytírejte ji slabým roztokem vody a prostředku na čištění dlažby. Výrobců je mnoho, ale prostředky jsou běžně dostupné v drogerii. Pro důkladnější úklid se skvěle hodí parní čističe, které vyčistí i zašlou špínu mezi spárami. U keramické dlažby se vyhněte abrazivním, brusným, prostředkům, které by mohly povrch podlahy poškodit.

Ocet je dodnes dobrým pomocníkem při odstraňování vodního kamene. Smíchejte vodu s kypřicím práškem, a pomocí starého zubního kartáčku zašedlé spáry vybělte.

Na vinyl, linoleum a marmoleum je, po vyluxování nebo zametení nečistot, ideální vlažná voda smíchaná s čisticím prostředkem na vinyl, linoleum neboli PVC podlahy.

Vyhněte se použití jaru na nádobí, ten by podlahu příliš odmastil. Jakmile podlaha vyschne, doporučujeme ji alespoň dvakrát do roka ošetřit leštidlem – například pomocí přípravku, který vytvoří ochranný film. Existuje varianta pro lesklé i matné povrchy. Povrch podlahové krytiny ochrání a prodlužuje její životnost.

Při domácím čištění podlah je oblíbená jedlá soda. Avšak v případě vinylových podlah, linolea a marmolea se jejímu použití vyvarujte, pro její odmašťující vlastnosti může podlahu až příliš vysušit.

Koberce je vhodné alespoň jednou za rok nechat profesionálně vyčistit, anebo si stroj na čištění koberců, takzvaný extraktor či tepovač, zapůjčte.

Sprchová hadice a vodní kámen 20. 6. 2024

Sprchová hadice je místem, kde se drží velké množství nečistot a vodní kámen.