volejte bezplatně 800 111 100

Novinky

Kde najdete úplně nejvíc bakterií a virů? Na vašich rukou! 30. 1. 2020

Světem se momentálně šíří panika z koronaviru a právě správné hygienické návyky jsou základem prevence. Mytí rukou by mělo být samozřejmostí, nicméně ne pro všechny lidi je to životní standard. Zjistilo se, že pravidelné mytí rukou je normou jen pro 12% spoluobčanů !!

Hrozba nemoci ze špíny

Nemyté ruce jsou líhní bakterií a virů, nepomůže ani pravidelné oplachování - pokud nepoužijete mýdlo. Pokud se bojíte koronaviru, panika není až tak úplně na místě. V této chvíli podle lékařů je mnohem vážnější hrozbou obyčejná chřipka. Samozřejmě existují i jiné nemoci z nemytých rukou jakou je např. žloutenka typu A. Nakažený člověk se nijak nemusí dozvědět o své nákaze. Žloutenku může přenášet na druhé v takzvané inkubační době, tedy ještě před tím, než se u něj objeví první příznaky.

Máte-li při cestování hlad, hodí se v takových případech mít po ruce takzvaný antibakteriální gel nebo sprej. Namažete si s ním preventivně ruce před kontaktem s jídlem, které chcete sníst, pokud není k dispozici kohoutek s vodou a mýdlem.

Zdrojem bakterií jsou hlavně:

  • držadla eskalátorů,
  • lavičky v parku,
  • sedačky v kinech,
  • držadla nákupních vozíků,
  • splachovače na veřejných toaletách,
  • držadla v autobusech (tramvaji, metru),
  • kliky
  • počítačové klávesnice, které nezapomeňte čas od času otřít dezinfekčním prostředkem.

Bakterie se též udržují na mobilních i pevných telefonech, zejména pak na pracovišti.

Doporučený postup mytí rukou

Prvně ruce navlhčíme. Poté je alespoň deset sekund pečlivě myjeme mýdlem mimo proud vody. Pro silnější účinek používejte antibakteriální mýdla. Dbejte na umytí prostorů mezi prsty, kolem nehtů, bříška prstů, dlaně, ale i hřbety rukou.

Následně ruce opláchněte pod tekoucí vodou. Nevysušujte je ručníkem, tam by se mohly udržovat bakterie (pokud nemáte čerstvě vypraný ručník doma - i ten by se měl ale měnit a používat jeden ručník pro jednu osobu). Ruce je lépe osušit papírovými ubrousky. Pokud chcete mít opravdu záruku sterility, pak musíte zavřít i kohoutek přes papírovou utěrku. 

Jedlá soda 6. 5. 2021

Jedlá soda se hodí nejen jako kypřidlo do pečiva nebo prostředek proti pálení žáhy, ale své využití najde také při úklidu domácnosti. Jedná se přitom o vysoce šetrný, ekologický a levný prostředek.  Zde přinášíme řadu praktických rad a tipů, jak jedlou sodu využít při úklidu.

Sponzorský dar 23. 2. 2021

V tomto roce společnost SaJ a.s. poskytla sponzorský dar Dětskému domu v Praze- Dolních Počernicích.