volejte bezplatně 800 111 100

Novinky

Levný, ekologický, všestranný čisticí prostředek - jedlá soda 6. 5. 2021

Jedlá soda se hodí nejen jako kypřidlo do pečiva nebo prostředek proti pálení žáhy, ale své využití najde také při úklidu domácnosti. Jedná se přitom o vysoce šetrný, ekologický a levný prostředek.  Zde přinášíme řadu praktických rad a tipů, jak jedlou sodu využít při úklidu.

Kuchyňské nádobí

Kromě připálených hrnců a pánví je jedlá soda vynikajícím pomocníkem také při odmašťování. Do vody, v níž umýváte nádobí, stačí přidat 1 lžíci sody. Kašičku z vody a jedlé sody můžete aplikovat také přímo na houbičku. Více informací o tom, jak čistit připálené nádobí, najdete v našem článku: Jak vyčistit připálené nádobí jedlou sodou.

Hrnky a termosky zanesené od čaje nebo kávy

Při častém pití čaje nebo kávy se na vnitřní straně hrnků nebo termosek usazuje nevzhledný povlak, ten je příčinou hořknutí nápoje a růstu nebezpečných plísní. Nevzhledných map v hrnku se jednoduše zbavíte houbičkou s kašičkou z jedlé sody a vody. Pokud jde o silnější usazeniny, namočte hrnek přes noc do roztoku ¼ l vody a ¼ hrnku sody. Podrobné instrukce pro čištění termosky najdete v našem rádci Jak vyčistit termosku, láhev na pití nebo kojeneckou láhev

Houbičky na nádobí

Vzhledem k tomu, že jedlá soda skvěle zbavuje zápachu, můžete silný roztok (4 lžíce sody na ¼ l vody) využít i k odstranění nepříjemného zápachu z houbiček na nádobí. Houbičku stačí na chvíli namočit do tohoto roztoku.

Dřevěné vařečky

Dřevo dobře absorbuje oleje, po čase proto na dřevěných vařečkách vznikají nevzhledné černé mastné usazeniny. Těch se můžete snadno zbavit jednoduše tak, že vařečky namočíte přes noc do roztoku jedlé sody a vody. Podobně můžete očistit také kuchyňská prkénka na krájení.

Odpad u dřezu

Překvapivě účinná je jedlá soda také při čištění zanesených a zašlých odpadů u kuchyňských dřezů. Jedlou sodu nasypejte do výlevky, nechejte chvíli působit a zalijte horkou vodou.

Sporák, gril

Jedlá soda zatočí i s mastnotou a skvrnami na sporáku, varné desce nebo zanesený gril. Kašičku z jedlé sody a vody aplikujte na problematická místa, nechejte 1 hodinu působit a vydrhněte.

Myčka

Jedlá soda je vynikajícím pomocníkem také při čištění myčky, z níž účinně odstraní zbytky mastnoty i nepříjemné pachy. Přidejte do ní hrnek jedlé sody a zvolte program pro oplach.

Mikrovlnka

Zejména čištění zanedbané mikrovlnné trouby může být oříšek. Vyzkoušejte ji vydrhnout kašičkou z jedlé sody a vody na houbičce na nádobí. Nakonec mikrovlnku důkladně vytřete vodou a osušte. Velkou výhodou je v tomto případě absence jakéhokoli chemického zápachu.

Trouba

Jedlá soda zatočí i s připálenou troubou. Na dno (případně boky) trouby nasypejte sodu a postříkejte ji vodou (případně můžete vytvořit kašičku z jedlé sody a vody a natřít jí připálená místa). Nechejte působit přes noc a další den troubu vydrhněte. Podrobně se o čištění připálené trouby dozvíte v tomto článku.

Lednice, odpadkový koš, botník, šatní skříně

Jedlá soda vám pomůže zvítězit také boji s nepříjemnými pachy v ledničce, odpadkovém koši, botníku nebo šatní skříni. Stačí vysypat trochu sody do misky a vložit ji na problematické místo.

Hřebeny a kartáče na vlasy

Hřebeny a kartáče na vlasy používáme dennodenně, jejich čistotě však obvykle nevěnujeme dostatečnou pozornost. Ulpělou mastnotu lze přitom snadno odstranit ponořením do roztoku ze dvou lžiček jedlé sody a teplé vody. Hřeben nebo kartáč očistěte od vlasů a ponořte na několik minut do roztoku, poté opláchněte a nechejte uschnout.

Vana, sprchový kout, umyvadlo, závěsy od sprchy

Jedlá soda si poradí také s celou koupelnou. Na houbičku na nádobí (nebo měkký kartáč) aplikujte kašičku z jedlé sody a vody a vydrhněte vanu, sprchový kout, umyvadlo i závěsy od sprchy. Pokud jste čištění koupelny delší dobu zanedbávali, doporučujeme jedlou sodu smíchat s kuchyňskou solí a libovolným prostředkem na mytí nádobí. Spoustu dalších praktických rad na čištění koupelny najdete také v našem dalším článku.

Pračka, prádlo a dětské pleny

Jedlá soda si poradí také s vodním kamenem i zápachem v pračce. Stačí nasypat půl hrnku sody do bubnu bez prádla a zvolit krátký prací program. Půl hrnku jedlé sody můžete přidat také při praní nebo namáčení prádla (lépe se vypere). Ideální je i při praní bílého prádla, které zároveň rozjasní, či při praní oblečení pro miminka nebo namáčení plen (opět stačí přidat půl hrnku sody).

Sportovní vybavení a boty

Roztok z jedlé sody a teplé vody můžete využít i při odstranění pachů z veškerého sportovního vybavení, které lze namáčet, a to včetně klasických i běžeckých bot či kopaček. Po vytažení z roztoku vybavení vždy pečlivě opláchněte a vysušte. Mnoho dalších rad ohledně čištění obuvi a odstranění pachu z bot najdete v našem rádci Jak účinně vyčistit boty.

Podlahy

Podlahy krásně vyleštíte pomocí ½ hrnku jedlé sody rozmíchaného v kýblu teplé vody. Mastné skvrny na podlaze garáže nebo dílny zase vyčistíte kartáčem a kašičkou z jedlé sody. Více informací a postupů týkající se čištění podlah od oleje najdete v našem článku ZDE.

Koberce, sedačky, zvířecí pelíšky, skla akvárií

Vysoce účinná je jedlá soda i při čištění a odstraňování pachů z koberců, sedaček, autosedaček (i těch dětských) a zvířecích pelíšků. Jednoduše na problematické místo nasypejte jedlou sodu, nechejte působit, a poté vysajte vysavačem. Kašička z jedlé sody se osvědčila i při čištění akvárií. Podrobné rady a postupy týkající se čištění koberců uvádíme také v článku Jak vyčistit koberec. zpět nahoru ↑

Stěny

Jedlá soda překvapivě dobře zatočí i s čmáranicemi od pastelek na zdi. Na lehce vlhkou houbičku nasypejte jedlou sodu a jemně jí zeď třete, po zmizení čmáranců místo otřete suchým hadrem. Tento postup se hodí pouze pro bílé stěny.

-------------------

Autor: Samuel K.

https://www.covybrat.cz

Jak se starat o dlaždičky 19. 8. 2021

Dlaždičky jsou pro svou praktičnost jednou z nejoblíbenějších podlahových krytin do koupelen a kuchyní. Hlavním důvodem je to, že se dají snadno vyčistit.

Výzva České asociace úklidu a čištění (CAC) k znovuotevření provozů 22. 6. 2021

Hygiena neznamená pouze dezinfikování povrchů a rukou, aneb nedezinfikujte špínu, napřed povrchy vyčistěte!