volejte bezplatně 800 111 100

Novinky

Inspirace od uklízeček: jak mít rád svou práci? 15. 11. 2018

V moderním světě očekáváme, že za práci dostaneme něco víc než „jenom“ peníze. Myšlenka, že by nás mělo těšit, co děláme, je pěkná. Jak toho ale docílit?

Nejvíce smysluplná povolání

Pracujete jako farář, chirurg, anesteziolog nebo zastáváte ředitelskou funkci? Pak s největší pravděpodobností patříte mezi šťastlivce, kteří se ráno těší se do práce. Nezbývá než gratulovat.

Z průzkumu americké analytické společnosti PayScale, kterého se zúčastnily dva miliony lidí různých profesí, dále vyplývá, že na opačném pólu skončili hlídači parkovišť. Za naplňující práci to považuje pouhých 5 % dotázaných. Vcelku překvapivě se na chvostu umístili i makléři nebo módní návrháři.

Spokojení uklízeči

Abyste však měli dobrý pocit z práce, na konkrétní profesi ve výsledku až tolik nezáleží. Naplňovat vás může i to, že vytíráte v nemocnici.

Profesorka z Yaleovy univerzity Amy Wrzesniewski zkoumala, co lidem přináší pocit smysluplnosti v práci. Narazila na zajímavou skupinu uklízečů v jedné fakultní nemocnici. Ti svou práci nebrali jen jako nutné zlo na vydělání peněz, naopak cítili hrdost, že dělají zrovna tohle.

Každý den jiný obraz

V tom, aby špitál svítil čistotou, totiž viděli smysl – ostatně kdo by chtěl po operaci ležet ve špíně? Uklízeči se zajímali i o psychickou pohodu nemocných. Jedna uklízečka například každý den měnila obrazy v pokojích nehybných pacientů. Věřila, že i taková drobnost může přispět k rychlejšímu uzdravení.

Uklízeči si také všímali, když byl některý z pacientů smutný. Aby mu ulevili, posloužili mu jako vrba nebo ho s pochopením nechali vyplakat. Řešili také, jaké čistící prostředky je nejlepší používat, aby chemikálie co nejméně dráždily smysly nemocných.

Vlastní úkoly navíc

Podle Amy Wrzesniewski nezáleží na tom, co děláme, ale jak o tom přemýšlíme. Uklízeči svou práci považovali za důležitou a proto se cítili spokojení. Přispělo i to, že si vymysleli vlastní úkoly, které po nich nikdo nechtěl (výměna obrazů v pokojích). I když věděli, že je za to šéf nijak neocení, přišlo jim dobré to udělat.

Proč tolik lidí ve své práci nevidí smysl?

Ve složité firemní struktuře mnoha korporací se smysl pracovního dne ztrácí v nekonečných jednáních, konferenčních hovorech a powerpointových prezentacích.

Když jste jedním z mnoha tisíců zaměstnanců, kteří řeší projekt, jehož spuštění se plánuje na rok 2020, snadno ztratíte kontakt se smyslem svého snažení. Není divu, že lidé, kteří pracují v korporacích, často sní o tom, že všeho nechají a najdou si práci, jejíž konečným výsledkem bude něco hmatatelného.

Život je příliš krátký na to, abyste chodili do práce s odporem. Jestli jste přes veškerou vaši snahu nic nezměnilo, je na čase jít dál. Při hledání práce se neomezujte na stejné pracovní nabídky jako dřív. Zkuste poslat životopis i na trochu odlišné pozice. Třeba zjistíte, že po nové cestě se vám půjde mnohem lépe.

 

23.9.2018 Jana Kutarňová, Jobs.cz

Roušky 30. 3. 2020

 

 

Likvidace použitých roušek v domácnosti

 

Kde najdete úplně nejvíc bakterií a virů? Na vašich rukou! 30. 1. 2020

Světem se momentálně šíří panika z koronaviru a právě správné hygienické návyky jsou základem prevence. Mytí rukou by mělo být samozřejmostí, nicméně ne pro všechny lidi je to životní standard. Zjistilo se, že pravidelné mytí rukou je normou jen pro 12% spoluobčanů !!

Jak odstranit běžné skvrny na oblečení 31. 10. 2019

Jak odstranit ty nejběžnější skvrny, aniž byste poškodili své oblíbené módní kousky. Jak tedy se skvrnami zatočit?

Jak odstranit mastné skvrny ze zdi nebo tapet 9. 7. 2019

Mastná skvrna na stěně nebo velmi silné vrstva mastnoty okolo kuchyňských spotřebičů dokáže opravdu potrápit.

Hygiena letiště - prevence onemocnění 6. 6. 2019

Zatímco letecká doprava způsobila revoluci ve způsobu, jakým svět funguje, snadnost cestování a počet lidí, kteří to dělají, se mohou stát významnými vektory onemocnění a virové infekce. Díky tomu je péče o hygienu mimořádnou výzvou, protože křížová kontaminace mezi cestujícími může v průběhu několika hodin umožnit cestování bakterií po celém světě. Dr. Colm Moore, technický manažer pro oblast hygieny hygieny, píše pro ECJ (Evropský časopis pro úklid)