volejte bezplatně 800 111 100

Novinky

Levný, ekologický, všestranný čisticí prostředek - jedlá soda 6. 5. 2021

Jedlá soda se hodí nejen jako kypřidlo do pečiva nebo prostředek proti pálení žáhy, ale své využití najde také při úklidu domácnosti. Jedná se přitom o vysoce šetrný, ekologický a levný prostředek.  Zde přinášíme řadu praktických rad a tipů, jak jedlou sodu využít při úklidu.

Kuchyňské nádobí

Kromě připálených hrnců a pánví je jedlá soda vynikajícím pomocníkem také při odmašťování. Do vody, v níž umýváte nádobí, stačí přidat 1 lžíci sody. Kašičku z vody a jedlé sody můžete aplikovat také přímo na houbičku. Více informací o tom, jak čistit připálené nádobí, najdete v našem článku: Jak vyčistit připálené nádobí jedlou sodou.

Hrnky a termosky zanesené od čaje nebo kávy

Při častém pití čaje nebo kávy se na vnitřní straně hrnků nebo termosek usazuje nevzhledný povlak, ten je příčinou hořknutí nápoje a růstu nebezpečných plísní. Nevzhledných map v hrnku se jednoduše zbavíte houbičkou s kašičkou z jedlé sody a vody. Pokud jde o silnější usazeniny, namočte hrnek přes noc do roztoku ¼ l vody a ¼ hrnku sody. Podrobné instrukce pro čištění termosky najdete v našem rádci Jak vyčistit termosku, láhev na pití nebo kojeneckou láhev

Houbičky na nádobí

Vzhledem k tomu, že jedlá soda skvěle zbavuje zápachu, můžete silný roztok (4 lžíce sody na ¼ l vody) využít i k odstranění nepříjemného zápachu z houbiček na nádobí. Houbičku stačí na chvíli namočit do tohoto roztoku.

Dřevěné vařečky

Dřevo dobře absorbuje oleje, po čase proto na dřevěných vařečkách vznikají nevzhledné černé mastné usazeniny. Těch se můžete snadno zbavit jednoduše tak, že vařečky namočíte přes noc do roztoku jedlé sody a vody. Podobně můžete očistit také kuchyňská prkénka na krájení.

Odpad u dřezu

Překvapivě účinná je jedlá soda také při čištění zanesených a zašlých odpadů u kuchyňských dřezů. Jedlou sodu nasypejte do výlevky, nechejte chvíli působit a zalijte horkou vodou.

Sporák, gril

Jedlá soda zatočí i s mastnotou a skvrnami na sporáku, varné desce nebo zanesený gril. Kašičku z jedlé sody a vody aplikujte na problematická místa, nechejte 1 hodinu působit a vydrhněte.

Myčka

Jedlá soda je vynikajícím pomocníkem také při čištění myčky, z níž účinně odstraní zbytky mastnoty i nepříjemné pachy. Přidejte do ní hrnek jedlé sody a zvolte program pro oplach.

Mikrovlnka

Zejména čištění zanedbané mikrovlnné trouby může být oříšek. Vyzkoušejte ji vydrhnout kašičkou z jedlé sody a vody na houbičce na nádobí. Nakonec mikrovlnku důkladně vytřete vodou a osušte. Velkou výhodou je v tomto případě absence jakéhokoli chemického zápachu.

Trouba

Jedlá soda zatočí i s připálenou troubou. Na dno (případně boky) trouby nasypejte sodu a postříkejte ji vodou (případně můžete vytvořit kašičku z jedlé sody a vody a natřít jí připálená místa). Nechejte působit přes noc a další den troubu vydrhněte. Podrobně se o čištění připálené trouby dozvíte v tomto článku.

Lednice, odpadkový koš, botník, šatní skříně

Jedlá soda vám pomůže zvítězit také boji s nepříjemnými pachy v ledničce, odpadkovém koši, botníku nebo šatní skříni. Stačí vysypat trochu sody do misky a vložit ji na problematické místo.

Hřebeny a kartáče na vlasy

Hřebeny a kartáče na vlasy používáme dennodenně, jejich čistotě však obvykle nevěnujeme dostatečnou pozornost. Ulpělou mastnotu lze přitom snadno odstranit ponořením do roztoku ze dvou lžiček jedlé sody a teplé vody. Hřeben nebo kartáč očistěte od vlasů a ponořte na několik minut do roztoku, poté opláchněte a nechejte uschnout.

Vana, sprchový kout, umyvadlo, závěsy od sprchy

Jedlá soda si poradí také s celou koupelnou. Na houbičku na nádobí (nebo měkký kartáč) aplikujte kašičku z jedlé sody a vody a vydrhněte vanu, sprchový kout, umyvadlo i závěsy od sprchy. Pokud jste čištění koupelny delší dobu zanedbávali, doporučujeme jedlou sodu smíchat s kuchyňskou solí a libovolným prostředkem na mytí nádobí. Spoustu dalších praktických rad na čištění koupelny najdete také v našem dalším článku.

Pračka, prádlo a dětské pleny

Jedlá soda si poradí také s vodním kamenem i zápachem v pračce. Stačí nasypat půl hrnku sody do bubnu bez prádla a zvolit krátký prací program. Půl hrnku jedlé sody můžete přidat také při praní nebo namáčení prádla (lépe se vypere). Ideální je i při praní bílého prádla, které zároveň rozjasní, či při praní oblečení pro miminka nebo namáčení plen (opět stačí přidat půl hrnku sody).

Sportovní vybavení a boty

Roztok z jedlé sody a teplé vody můžete využít i při odstranění pachů z veškerého sportovního vybavení, které lze namáčet, a to včetně klasických i běžeckých bot či kopaček. Po vytažení z roztoku vybavení vždy pečlivě opláchněte a vysušte. Mnoho dalších rad ohledně čištění obuvi a odstranění pachu z bot najdete v našem rádci Jak účinně vyčistit boty.

Podlahy

Podlahy krásně vyleštíte pomocí ½ hrnku jedlé sody rozmíchaného v kýblu teplé vody. Mastné skvrny na podlaze garáže nebo dílny zase vyčistíte kartáčem a kašičkou z jedlé sody. Více informací a postupů týkající se čištění podlah od oleje najdete v našem článku ZDE.

Koberce, sedačky, zvířecí pelíšky, skla akvárií

Vysoce účinná je jedlá soda i při čištění a odstraňování pachů z koberců, sedaček, autosedaček (i těch dětských) a zvířecích pelíšků. Jednoduše na problematické místo nasypejte jedlou sodu, nechejte působit, a poté vysajte vysavačem. Kašička z jedlé sody se osvědčila i při čištění akvárií. Podrobné rady a postupy týkající se čištění koberců uvádíme také v článku Jak vyčistit koberec. zpět nahoru ↑

Stěny

Jedlá soda překvapivě dobře zatočí i s čmáranicemi od pastelek na zdi. Na lehce vlhkou houbičku nasypejte jedlou sodu a jemně jí zeď třete, po zmizení čmáranců místo otřete suchým hadrem. Tento postup se hodí pouze pro bílé stěny.

-------------------

Autor: Samuel K.

https://www.covybrat.cz

Úklid podlahy - rady 1. 9. 2023

Párkrát do roka je na programu skoro každé domácnosti větší úklid – na jaře i na podzim. Na jarní gruntování není nutné používaly drahé a zdraví nebezpečné čisticí přípravky, robotické vysavače, ani mopy. Úklid podlahy nechte až na konec. Nejprve utřete prach na nábytku i stěnách, otřete horní plochy skříní a třeba i lustru. Teprve poté vysajte podlahu a následně vytřete. Pokud tedy nemáte doma jen koberec.

Systém vzdělávání ve společnosti 3. 10. 2022

Vzdělávání ve společnosti Systém

Pf 2022 9. 12. 2021

SaJ a.s. vstoupila na tuzemský trh v roce 1992. Od té doby se firma dokázala vyšvihnout mezi přední úklidové společnosti v České republice. Postupně otevírala svá zastoupení v Praze,Plzni, Znojmě, Táboře a Pardubicích a tak zpřístupnila nabídku svých služeb zákazníkům po celé republice.

Iniciativa "Thank Your Cleaner Day – Poděkujte svému úklidovému pracovníkovi 26. 10. 2021

Málokdo si jí váží, málokdo ji chce dělat. Peněz také moc nevydělá a v žebříčku povolání podle prestiže tato práce končí vždy na posledním místě. 

Jak se starat o dlaždičky 19. 8. 2021

Dlaždičky jsou pro svou praktičnost jednou z nejoblíbenějších podlahových krytin do koupelen a kuchyní. Hlavním důvodem je to, že se dají snadno vyčistit.

Výzva České asociace úklidu a čištění (CAC) k znovuotevření provozů 22. 6. 2021

Hygiena neznamená pouze dezinfikování povrchů a rukou, aneb nedezinfikujte špínu, napřed povrchy vyčistěte!

Sponzorský dar 23. 2. 2021

V tomto roce společnost SaJ a.s. poskytla sponzorský dar Dětskému domu v Praze- Dolních Počernicích.

Roušky 30. 3. 2020

 

 

Likvidace použitých roušek v domácnosti

 

Kde najdete úplně nejvíc bakterií a virů? Na vašich rukou! 30. 1. 2020

Světem se momentálně šíří panika z koronaviru a právě správné hygienické návyky jsou základem prevence. Mytí rukou by mělo být samozřejmostí, nicméně ne pro všechny lidi je to životní standard. Zjistilo se, že pravidelné mytí rukou je normou jen pro 12% spoluobčanů !!

Jak odstranit běžné skvrny na oblečení 31. 10. 2019

Jak odstranit ty nejběžnější skvrny, aniž byste poškodili své oblíbené módní kousky. Jak tedy se skvrnami zatočit?

Jak odstranit mastné skvrny ze zdi nebo tapet 9. 7. 2019

Mastná skvrna na stěně nebo velmi silné vrstva mastnoty okolo kuchyňských spotřebičů dokáže opravdu potrápit.

Hygiena letiště - prevence onemocnění 6. 6. 2019

Zatímco letecká doprava způsobila revoluci ve způsobu, jakým svět funguje, snadnost cestování a počet lidí, kteří to dělají, se mohou stát významnými vektory onemocnění a virové infekce. Díky tomu je péče o hygienu mimořádnou výzvou, protože křížová kontaminace mezi cestujícími může v průběhu několika hodin umožnit cestování bakterií po celém světě. Dr. Colm Moore, technický manažer pro oblast hygieny hygieny, píše pro ECJ (Evropský časopis pro úklid)

Jak na předvánoční úklid 4. 12. 2018

Uklízet je třeba systematicky, aby se člověk neutopil v tisíci maličkostech. Když se k problému přistoupí s rozvahou.

Jak z dluhové pasti? 20. 2. 2018

Ministerstvo spravedlnosti nabízí dlužníkům, insolvenčním správcům a neziskovým organizacím informační web, který odpovídá na nejčastější otázky o insolvencích.

 

Kancelář jako líheň bacilů: Kde jich je nejvíce? 10. 7. 2017

Denně v ní trávíte velké množství času a možná ani netušíte, kolik bakterií a bacilů se v ní skrývá. Ano, mluvíme o vaší kanceláři, místu, kam se stále vracíte. Úplně zapomeňte na čekárny lékařských ordinací nebo záchodové mísy. Ty jsou proti kancelářím naprosto čisté.

Pro studenty a absolventy 8. 6. 2017

Víte, kdy musíte/nemusíte platit pojistné na sociální zabezpečení?

Jarní úklid aneb Uklízíme ekologicky 12. 4. 2017

Jarní úklid je důležitou přípravou na nové období roku – zbavujeme se všeho nepotřebného, co se už přežilo a co by nám v novém čase překáželo, ať jde o věci hmotné či nehmotné. Zkusme letos při úklidu bytu či domu přemýšlet ekologicky a nahradit klasické čisticí prostředky těmi přírodními, jako je např. citron či sůl. Splní svůj účel stejně dobře, provoní nám domov a navíc neškodí životnímu prostředí.

 

 

Zvýšení bezpečnosti na pracovišti zavedením metody 5S 20. 3. 2017

Existuje řada metod k prevenci úrazů a poškození zdraví. Jednou z možností je využití metody 5S, i když tato metoda nebyla primárně vyvinuta k tomuto účelu. Po jejím zavedení získáte přehledné a uspořádané pracoviště, a s takto čistým a uspořádaným pracovištěm bude práce určitě bezpečnější a příjemnější

Kdy nám budou doma uklízet roboti? 22. 2. 2017

Roboti dnes berou pracovní místa v továrnách, roznáší jídlo v restauraci, pěstují vlastní rostlinky, některé prototypy umí třeba i psát. Přesto musíme sami vzít do ruky hadr a stěrku a umýt doma okna

Související obrázek

Kartáček na zuby 5. 1. 2017

Nevyhazujte starý zubní kartáček, který už se nehodí ke svému původnímu účelu, tedy čištění chrupu. Pěkně ho vydezinfikujte a uložte k ostatním pomocníkům na úklid. Dlouho si tam neodpočine, kartáček totiž využijete při nejrůznějších zapeklitých úkolech.

5 mýtů o třídění odpadu 28. 11. 2016

Jakých chyb se v zájmu dobra dopouštíte?

JAK VYBRAT VHODNOU ÚKLIDOVOU FIRMU? 11. 11. 2016

Víte ale, podle jakých kritérií takovou úklidovou firmu hledat?